Po dobu 1-2 týdnů je nutné nesmrkat a nekýchat!!!

Pokud potřebujete smrkat, používejte nosní kapky a nos pouze otírejte. Při nutnosti kýchnutí to proveďte s otevřenými ústy, aby se eliminoval tlak v čelistní dutině, který by mohl vést k otevření slizniční plastiky. V případě, že se toto stane, je nutné zákrok opakovat. Z důvodu vyhnutí se rizika otevření plastiky vlivem tlaku v čelistní dutině se vyvarujte plavání, potápění, letu letadlem, hře na dechové nástroje a všech dalších činností vyvolávajících tlak v čelistní dutině minimálně po dobu tří týdnů.

Je nutné nekouřit

Tabákové zplodiny působí na sliznice z obou stran rány a hojení je v tomto případě velmi obtížné, až nemožné.

Důležité je nezanedbávat ústní hygienu

Čistěte jako obvykle, jen dejte pozor na stehy, kde je nutná opatrnost. Je vhodné zde použít jednosvazkový kartáček. Vhodné jsou i lehké výplachy od druhého dne po zákroku. Vyplachujte pravidelně, 3x denně, minimálně týden. Vhodný je například Curasept.

Antibiotika užívejte dle doporučení lékaře

Případnou snímací náhradu nenoste týden po zákroku.

Po zákroku může dojít k mírnému odtoku krve z nosu

Rána byla propojena s čelistní dutinou, do které se mohlo během zákroku dostat určité množství sražené krve, které se potom vyloučí nosem.

V případě komplikací

V případě komplikací (uvolnění stehů, výtok čerstvé krve nebo hnisu z nosu nebo rány v ústech, horečky) nás kontaktujte. Bolestivé případy ošetřujeme denně ráno v 7:30 – 8:00 hodin.

Stehy se odstraní po týdnu, nebo jak určí lékař

V případě selhání zhojení komunikace z některého z výše uvedených důvodů je nutné zákrok opakovat. Každé opakování zákroku je pro operatéra i pacienta náročnější, protože terén v místě rány bývá komplikovanější než při první operaci. Z tohoto důvodu dodržujte pečlivě stanovený režim, aby se rána zahojila bez komplikací.