Před chirurgickým výkonem nepijte alkohol a nekuřte. Ideálně vynechte kouření úplně, hlavně pokud se jedná o implantaci.

Výkony jsou prováděny v lokální anestezii, není tedy před zákrokem žádné omezení týkající se jídla. Naopak je dobré se před zákrokem najíst a dostatečně napít. Eliminují se tím příznaky nevolnosti po podání anestezie.

V den zákroku se dostavte v pohodlném oblečení. Nejlépe krátký rukáv nebo něco lehkého. Nepoužívejte rtěnku a výrazný make-up.

Je třeba, abyste se dostavili v dobé kondici. Pokud jste zdravotně indisponováni, zavolejte si včas o náhradní termín

Po dobu rekonvalescence (přibližně týden po zákroku) si neplánujte fyzicky náročné aktivity, nepohybujte se v prašném, znečištěném prostředí.

Připravte si doma gelové sáčky pro chlazení tváře (postačí i něco z mrazáku zabalit do utěrky), ústní vodu (např. Curasept) nebo bylinky (šalvěj, heřmánek) pro výplachy a léky proti bolesti (které jste zvyklí používat – např. Ibalgin, Ibuprofen).

Před zákrokem nevysazujte léky, které běžně užíváte, ani neměňte jejich dávkování. Pokud by to bylo nutné, udělejte to pouze po poradě a na doporučení vašeho obvodního lékaře nebo kardiologa.

Doprovod na zákrok je nutný pro osoby mladší 18 let. Jinak je ve většině případů pacient schopen odejít nebo odjet po zákroku sám.

Jak zákrok probíhá?

Před výkonem je aplikována lokální anestezie. Zákrok není bolestivý. Na vyžádání je možné jej provést také v analgosedaci nebo celkové anestezii. Zde je potom nutná konzultace a předoperační vyšetření.

Doba trvání zákroku je individuální. Zpravidla se dle náročnosti pohybuje v rozmezí 30 – 60 minut. Rána je zajištěna stehy, které se odstraní po týdnu u vašeho obvodního stomatologa, pokud lékař neurčí jinak.

Co můžeme očekávat po zákroku?

První dny po zákroku většinou pacient pociťuje bolest, vytvoří se otok, v některých případech i hematom (krevní podlitina). Normální je i zvýšená teplota (ne přes 38°C). Tyto příznaky jsou po chirurgickém zákroku běžné a jejich rozsah závisí na náročnosti výkonu a délce jeho trvání. Jsou také velmi individuální a u některých pacientů se projeví minimálně.

Bolest se objevuje po odeznění lokální anestezie, a je dobré ji začít včas tlumit léky proti bolesti, které jste zvyklí používat. S užíváním je možné začít hned po zákroku a pokračovat několik dní, dle potřeby. Otok lze tlumit ledováním gelovými polštářky, případně např. zamraženou zeleninou zabalenou do utěrky, v režimu 20 minut ledovat a 30 minut pauza. Tento postup je vhodný po dobu tří dnů po zákroku. Dále již není žádoucí. Při ležení je vhodné mít horní polovinu těla ve zvýšené poloze, což též zabraňuje zvětšování otoku. Často se stává, že je otok výrazně větší ráno, po noci, kdy pacient ležel ve vodorovné poloze a došlo k většímu prokrvení.

Antibiotika jsou po zákroku předepisována pouze v určitých případech, které určí lékař (velmi náročné zákroky, pacient s diagnózou, která antibiotika vyžaduje atd.).

S výplachy dutiny ústní začněte až druhý den po zákroku. První den nejsou vhodné. Naopak je vhodné jíst a pít. Nejlépe měkčí stravu a používat raději druhou, nezraněnou, polovinu úst.

Velmi důležité je nezanedbat hygienu, čistit normálně, jen být opatrnější v okolí stehů.

Kontaktujte nás:
  • pokud bolesti přetrvávají několik dní a nejsou tlumitelné běžnými léky
  • pokud se otok nezmenšuje po několika dnech a je zatuhlý
  • pokud je z rány cítit zápach
  • pokud se objeví ztížené otevírání úst

Bolestivé případy ošetřujeme denně ráno v 7:30 – 8:00 hodin.